Arkistonmuodostaja: Liljeström Valdemar    

Arkistonmuodostajan tiedot
Arkistonmuodostaja: Liljeström Valdemar [?]
Muu nimi: [?]
Kuvaus:

Valdemar Liljeström Kansanedustajana 02.02.1955 - 11.11.1960 Ammatti / arvo: liittopuheenjohtaja Valtioneuvoston jäsenyydet: sosiaaliministeri (Fagerholm) 29.07.1948 - 04.03.1949 ministeri kulkulaitosten ja yleisten töiden ministeriössä (Sukselainen) 02.09.1957 - 28.11.1957 sosiaaliministeri (Kuuskoski) 26.04.1958 - 28.08.1958 Päättyneet jäsenyydet ja eduskuntatehtävät Aiemmat vaalipiirit: Helsingin kaupungin vaalipiiri 02.02.1955 - 11.11.1960 Päättyneet toimielinjäsenyydet ja tehtävät: Puolustusasiainvaliokunta () - Suuri valiokunta () - Aiemmat eduskuntaryhmät: Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 02.02.1955 - 25.03.1958 Sosialidemokraattinen riippumaton eduskuntaryhmä 26.03.1958 - 21.07.1958 Sosialidemokraattisen opposition eduskuntaryhmä 22.07.1958 - 05.05.1959 Työväen ja pienviljelijäin sosialidemokraattinen liitto 06.05.1959 - 11.11.1960 CV Koko nimi: Liljeström, Vladimir Valdemar Syntymäaika ja -paikka: 26.02.1902 Pietari Kuolinaika ja -paikka: 11.11.1960 Geneve, Sveitsi Koulutus: kansakoulu , ammattikoulu Työura / Elämänkertatietoja: metallimiehenä teollisuuden palveluksessa Suomen metallityöväen liiton asiamies 1936-1941 Suomen metallityöväen liiton sihteeri 1942-1946 Suomen metallityöväen liiton puheenjohtaja 1947-1960 Valtiolliset luottamustehtävät: Efta-valtuuskunta Talousneuvosto Kansainväliset luottamustehtävät: Kansainvälisen metallityöväen liiton toimeenpaneva keskustoimikunta Muut luottamustehtävät: Sotevan valtuuskunta SAK:n työvaliokunta Valmet oy:n hallintoneuvosto Päivän Sanomien toimitusneuvosto Ahjo-lehden toimitusneuvosto Lähde: www.eduskunta.fi (11.6.2019) -- Valdemar Liljeström (1902-1960) oli ammattiyhdistysmies ja sosialidemokraattinen poliitikko. Hän toimi Suomen Metallityöväen Liitossa: asiamiehenä (1936-1941), sihteerinä (1942-1946) ja puheenjohtajana (1947-1960). Suomen Sosialidemokraattisen Puolueen puoluetoimikunnassa hän oli vuosina 1946-1952. Kansanedustajana hän oli vuosina 1955-1960. Vuosina 1955-1957 SDP:n ryhmässä, sittemmin TPSL:n ryhmässä. Sosiaaliministerinä hän oli 1948-1949 ja 1958 ja toisena kulkulaitosten ja ylesten töiden ministerinä 1957.

[?]
Rajavuodet: [?]
Alueellinen kattavuus: [?]
Säilytyspaikka: 92 [?]
Ladataan... Odota...
Sarjat